
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 11 mm |
| Width | 3.5 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 5 mm |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 5 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.5 mm |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Vertical |
| Operating Supply Voltage | 250 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Color | Natural |
| Gender | Non-Gendered |
| Number of Contacts | 4 |
| ELV | Compliant |
| Connector Type | Pin, Plug |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| Circuit Application | Signal |
| Connector System | Wire-to-Board |
| Contact Style | Straight |
| Housing Color | Natural |
| PCB Thickness | 1.6 mm |
| Preloaded | No |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Sealable | No |
| Mating Retention | Without |
Stock: 1910
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08720
Ext.Price$0.08720
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08720 | $0.08720 |
| 10 | $0.07010 | $0.70100 |
| 50 | $0.06351 | $3.17550 |
| 100 | $0.05754 | $5.75400 |
| 500 | $0.05649 | $28.24500 |
| 1000 | $0.05546 | $55.46000 |
| 3000 | $0.05446 | $163.38000 |
